Starostlivosť o detský chrup krok za krokom

Vytvorené 01.10.2021
Začať so starostlivosťou o zuby musíme u detí už od prvého prerezaného zúbku, zmieňované počúvame i čítame z mnohých strán, je to skutočne nutné? Ako má vyzerať správna starostlivosť o detský chrup, čo všetko je potrebné a čo zasa tak nutné nie je? Sú zuby čisto genetickou záležitosťou a môžeme starostlivosťou o zuby zvíťaziť nad genetikou?

Nech už sa snažíme odpovedať si na akúkoľvek otázku či starosť o zuby nejako obísť, je evidentné, že zuby viac než potrebujeme a ich strata bolí, preto by sme sa im mali dôkladne venovať. I keď máme genetikou daný bezchybný chrup, svojou ľahkomyseľnosťou môžeme prácu prírody pekne pokaziť a to čo platí s istotou u nás, platí u detí dvojnásobne. Ale platí to takisto obrátene, ak vieme, že naši predkovia mali zuby boľavé a nezdravé, my svojou ochranou a starostlivosťou a každodennou starostlivosťou môžeme mnohé zmeniť a zachrániť. A takisto môžeme predísť mnohým nepríjemnostiam u svojich detí a u nich predovšetkým, pretože budeme vedieť ako na vec.

Mliečny chrup

Prerezávanie mliečneho chrupu začína okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca dolnými rezákmi a je ukončené rastom druhých stoličiek okolo dvoch až troch rokov. Prerezávanie zúbkov sprevádza nepokoj, zmeny nálady dieťaťa, zvýšené slinenie, niekedy zahlienenie a zvýšené teploty, ale nikdy nie horúčka. Horúčka býva známkou súbežne prebiehajúceho ochorenia. Dočasné zuby majú dôležitú úlohu pri žuvaní, tvorení slov, ovplyvňujú vývoj čeľuste a postavenie stálych zubov, preto je dôležité sa o dočasné zuby starať a zabraňovať ich predčasnej strate. Korene dočasných zubov sa po skončení vývoja začínajú skracovať, pretože na ich miesto sa tlačia zuby stále. Preto keď mliečny zub vypadne, nemá prakticky žiadny koreň. Deťom sa dočasné zuby uvoľňujú okolo piateho až ôsmeho roku od rezákov až po stoličky, ktoré sa uvoľňujú medzi desiatym až dvanástym rokom.

Prvé zúbky a ich čistenie

Prvý zúbok v dojčenskom veku nie je nutné čistiť, ale potom ako začína zúbkov pribúdať, je lepšie sa na čistenie zubov pripraviť a pripraviť na neho takisto batoľa. Pokiaľ sa prvé zúbky rozhodneme čistiť, máme istotu, že dieťa si začne skôr zvykať a že z našej strany bude starostlivosť o jeho zúbky dokonalá a nič nezanedbáme. Prvé prerezané zúbky je možné čistiť mulovým štvorčekom, vatovou tyčinkou alebo použiť prvú zubnú kefku, ktorá sa navlieka na prst. Na povrchu má jemnú kefku. Po prerezaní dočasných stoličiek môžeme začať používať zubnú kefku. Pozor ale lekári odporúčajú, aj keď sa robia pasty od 0 rokov, do dvoch rokov dieťaťa bez zubnej pasty!

Ako často a ako dlho čistiť dieťaťu zuby? Stačí pravidelné čistenie dvakrát denne (po raňajkách a po večeri, cca 2 minúty). Častejšie čistenie, napríklad po každom jedle, je prospešné (kratšiu dobu cca 1-2 min.), ale nie je nutné, nutné však je po čokoláde a iných sladkostiach. Po večernom čistení zubov už dieťa nemá nič jesť ani piť sladké nápoje.

Prvýkrát k zubárovi

S prvými zúbkami takisto prichádza doba, kedy už musíme premýšľať o návšteve zubného lekára, ale kedy je vhodná doba? Prvá preventívna prehliadka je vhodná už v 6 mesiacoch, teda s prvým prerezaným zúbkom, ale keďže zubov nie je v prvom roku života dieťaťa toľko, môžeme prvýkrát navštíviť zubára okolo jeho druhého roku. Podľa lekárov by sa však dlhšie odkladať nemala. Nejde tu totiž tak o ošetrenie, ako o prvý kontakt so špecialistom, ktorý bude najlepším radcom v starostlivosti o zdravý vývoj zubov nášho dieťaťa. Okolo druhého až tretieho roku skúsme začať s nácvikom čistenia zúbkov. Pre naše dieťa to môže byť príjemná hravá záležitosť, ktorá sa neskôr mení v povinnosť a to už tak príjemné nie je, tak si hru na čistenie zúbkov náležite užime.

Zmiešaný chrup

Okolo piateho až šiesteho roku sa začínajú prerezávať stále zuby. Ako prvá sa prerezáva prvá stála stolička, hneď za dočasnými stoličkami. Rodičia sa často domnievajú, že ide ešte o dočasný – mliečny zub. Tento nový zub je dôležitý pre rozžuvanie potravy a ovplyvňuje postavenie ďalších stálych zubov. Pokiaľ je zub v školskom veku postihnutý kazom a zubár ho musí vytrhnúť, môže to viesť k mnohým ďalším komplikáciám. Preto je dôležité už v tomto veku starostlivo dbať o zubnú hygienu a čistiť si zuby najmenej 2x denne (viď vyššie). Rozhodne zuby nezanedbávať a pokiaľ možno vyhnúť sa potravinám s veľkým obsahom cukru. Aj keď okolo šiestich rokov je naše dieťa dostatočne zručné na to, aby si vyčistilo samo zuby, kontrolujme ho občas ako to robí, aspoň do veku desiatich rokov.

Po šestkách sa začínajú prerezávať prvé a druhé stále rezáky, ktoré sú značne väčšie než zvyšné zuby dočasného chrupu a u našich malých školákov spôsobia typický králičí úsmev. A ak sa budeme o detský chrup riadne starať, tak i z králičieho úsmevu nášho dieťaťa budeme mať len radosť.