Ako predísť striám v tehotenstve?

Vytvorené 01.10.2021
Čoho sa v tehotenstve ženy najviac desia? Vedľa pôrodu sa obávajú samozrejme aj škaredých jaziev na pokožke alebo strií. Tieto malé jazvy sa tvoria rôzne, ale v tehotenstve najčastejšie na prsiach a na bruchu. Každú ženu strie netrápia a ani vlastne nemusia, ponúkneme vám pár rád, ako týmto nevzhľadným jazvám predchádzať.

Ako vznikajú strie?

Strie vznikajú v dôsledku extrémneho natiahnutia pokožky, kvôli ktorému popraskajú elastické vlákna pod povrchom kože. Príčinou môže byť buď rýchly rast na váhe, alebo práve tehotenstvo. Podstatnú úlohu hrajú tiež dedičné dispozície, hormonálne zmeny v puberte, tehotenstve či menopauze. Poprípade vznikajú v dôsledku užívania hormonálnych liekov.

V tehotenstve vznikajú tieto biele jazvičky v dôsledku hormonálnych zmien a kvôli rýchlejšiemu napínaniu pokožky. Veľmi podstatná je však kvalita pokožky všeobecne. Sú ženy, ktoré majú častejšie problémy s pleťou a tým sú k vzniku strií náchylnejšie. U väčšiny žien sa objavujú strie v poslednom trimestri a tiež v závislosti na veľkosti plodu. Čím väčšie brucho žena má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ju strie neminú. Ale nemusí to byť pravidlo. Niekedy sa len stačí o seba starať.

Dobrá rada nad zlato, obzvlášť ak ide o strie

Veľmi dobré je hneď od začiatku tehotenstva svoje telo premazávať a masírovať, práve preto, aby bola pokožka pri rozťahovaní pružnejšia a elastickejšia. Ale musíme dbať aj na ďalšie dôležité aspekty. V prvom rade je to pitný režim. Dodržujte ho a pite skôr čistú vodu či šťavu z čerstvého ovocia. Pokožka potom bude dobre hydratovaná.

Ďalším aspektom je vyvážená strava, ktorá by mala byť bohatá napríklad na vitamín C, ktorý je dôležitý pre tvorbu spojivového tkaniva zaisťujúceho pružnosť pokožky.

Veľmi účinné sú aj domáce masáže. Môžeme si problematické časti hladiť či štípať, vďaka tomu pokožka povolí a nie je už potom tak napätá. Čo sa týka prsníkov, tak okrem mazania a masáže nezabudnite na dobrú podpornú podprsenku, na tom tiež dosť záleží.

Ako strie vyzmizíkovať?

Keď už strie počas tehotenstva vzniknú, zbaviť sa ich je veľmi ťažké. Väčšine žien po pôrode už zostanú. Síce po nejakej dobe zmenia farbu z belavej na priehľadnú, ale úplne nezmiznú. Stále, aj v prípade vzniknutých strií, sa odporúčajú masáže olejčekmi na strie. Je možné tiež podstúpiť laserovú terapiu alebo mikroihličkovú rádiofrekvenciu, pri ktorej je pomocou ihličiek zavedená tepelná energia priamo ku kolagénovým vláknam. Vzniknuté jazvy nemožno ani týmito kozmetickými metódami vymazať, stále na koži budú, ale je možné, že budú menej viditeľné. Určite je však lepšie im predchádzať, na tom sa my všetky ženy zhodneme.

Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Mamička dvoch detí, spisovateľka, milovníčka literatúry, kultúry, módy a detí, autorka básnickej zbierky, víťazka literárnych súťaží Týnišťsky literárny Parnas, finalistka súťaže www.ceskohledaspisovatelky.cz a autorka článkov pre ženy a mamičky.